Informacje ogólne

blue_haskap1

Owoce jagody kamczackiej należą do najwcześniejszych w sezonie w Polskich warunkach klimatycznych. Niektóre z jej odmian dojrzewają już w maju Zawierają mnóstwo witamin i minerałów, niezwykle korzystnych dla organizmu człowieka, co daje wiele możliwości wykorzystania jagody kamczackiej jako rośliny dietetycznej, profilaktycznej, a nawet leczniczej. W smaku przypominają borówkę amerykańską lub leśną jagodę. Są mięsiste, wydłużone, o fioletowej barwie, pokryte niebieskim, woskowym nalotem.

Występują w północno-wschodniej Rosji, Chinach, Japonii i Kanadzie, ale z sukcesem są uprawiane również w takich krajach europejskich jak Wielka Brytania, Holandia, Chorwacja i Polska. Roślina jest mało wymagająca jeśli chodzi
o uprawę; jest odporna na choroby dzięki czemu nie potrzebuje wielu zabiegów chemicznych. To sprawia, że łatwo ją uprawiać jako roślinę ekologiczną.

Ma wszechstronne zastosowanie. Można z niej robić dżemy, soki, wina, nalewki. Wykorzystywana jest do produkcji jagodzianek i innych ciast oraz lodów. Z suchych liści i owoców można robić herbatki i napary. W ostatnim czasie coraz więcej firm farmaceutycznych jest zainteresowanych produkcją kosmetyków na bazie jagody kamczackiej.